پنجشنبه 3 اسفند 1396 - Thursday, February 22, 2018
Nanotechnology Research Institute
 
گروه های پژوهشکده فناوری نانو

گروه پژوهشی نانوبيوتكنولوژي

گروه پژوهشی نانوبيوتكنولوژي در سال 1385 با مساحت تقريبي 300متر مربع در دانشگاه صنعتي بابل تاسيس گرديد. اين گروه دارای آزمایشگاه های نانوبیومواد و نانوبیوسنسور بوده که عضو ملي آزمايشگاه هاي زيست فناوري كشور در زمينه استفاده از ريز فناوري و نانوذرات در زيست فناوري به شماره 508590/14062 مي باشد.این گروه يكي از مهمترين گروه های تحقيقاتي دانشگاه بوده كه اساتيد دانشكده هاي مختلف از داخل و خارج دانشگاه و همچنين دانشجويان تحصيلات تكميلي (ارشد و دكتري) مي توانند از آن استفاده نمايند. بيش از بيست ميز كار در محل آزمايشگاه ها قرار داشته كه با توجه به استقرار تجهيزات مختلف آزمايشگاهي مي تواند پذيراي همزمان تعداد قابل توجه اي از محققين و پژوهشگران باشد. آزمايشگاه های این گروه مجهز به وسايلی براي سنتز مواد شيميايي و زيستي در ابعاد مختلف از ماكرو تا نانو بوده و همچنين علاوه بر دستگاههايي نظير انواع ميكروسكوپ ، طيف سنجهاي مختلف براي آناليز مواد، دستگاههاي نظير اتوكلاو، انكوباتورهاي مختلف، ترازوهاي مختلف ديجيتالي با دقت بسيار بالا، PHمتر، دستگاه الكتروفورز، دستگاه سانتريفيوژ با دور بيش از 60000 g آماده بهره برداري مي باشد. همچنين دستگاه ساخت نانولوله هاي كربني با استفاده از روش قوس الكتريكي مايع به صورت اتوماتيك و توليد نانوحسگرهاي مختلف مايع و گازي در اين آزمايشگاه ها موجود مي باشد.

گروه پژوهشی نانو غشا

تکنولوژی تولید نانوغشاء (Nanomembrane) یکی از تکنولوژی های پرکاربرد در صنعت امروز است که حوزه کاربرد آن از صنعت آب و فاضلاب تا صنایع غذایی و دارویی گسترده است. گروه پژوهشی نانو غشاء در حوزه ساخت نسل جدید غشاهای نانو فیلتر در تصفیه آب و پساب صنعتی فعالیت خود را در سال 1385 آغاز نموده است. این گروه ، یکی از سه گروه موجود در پژوهشکده فناوری نانو است که در زمینه ساخت انواع غشاء فعال می باشد. این گروه دارای آزمایشگاه های MEA ، آلی و معدنی و نانوغشا بوده که درسنتز انواع غشا  که بسته به کاربرد آنها روش های مختلفی برای تولید آن ها موجود می باشد ،فعالیت می کند.
از انواع مختلف فیلترهای ساخته شده در این گروه ،می توان به میکروفیلتر،اولترافیلتر،نانوفیلتر و غشاهای اسمزمعکوس اشاره کرد.غشاهای سنتز شده برای کاربردهای مختلفی از جمله تصفیه آب و پساب،کاهش سختی آب و...مورد استفاده قرار می گیرند. آزمایشگاه های این گروه مجهز به دستگاه تست کارایی غشاها می باشد که توسط اعضای این گروه طراحی شده است.همچنین ساخت غشاهای جدید برای جداسازی گاز ونیز دستگاه تست غشاهای مربوط به جداسازی گاز و دستگاه ساخت نیمه صنعتی غشاهای نانوفیلتر در آن مهیا می باشد.

گروه پژوهشی نانومحاسباتی

یکی از کاربردی ترین زمینه ها در علوم محاسباتی، کاربرد آن در شاخه های علوم مولکولی و نانوفناوری است. در علوم و فناوري نانو، در بسياري از موارد، مدل‌سازي نقشي محوري دارد، به ويژه طراحي دستگاه‌‌هاي نانومتري داراي ساختار‌هاي اتمي‌ مولکولي به کمک مدل‌سازي‌‌ها و شبيه‌‌سازي‌‌هاي كامپيوتر‌ي، آفاق جديدي را فرا روي فناوري نانو باز مي‌کند.

به منظور نیل به این هدف و دستیابی به محاسبات دقیق ،گروه پژوهشی نانو محاسباتی در سال 1389 فعالیت خود را آغاز نموده است.در این گروه که دارای آزمایشگاه لابراتوار کانپیوتر و محاسباتی می باشد، محاسبات مربوط به دو گروه نانوبیوتکنولوژی و گروه نانوغشا انجام می شود. در واقع این گروه رابطی میان آزمایش های انجام شده در دو گروه دیگر و بیان کننده تئوری مربوط به این آزمایش ها بوده و روش های محاسباتی و شبیه سازی در حوزه نانو را توسط اساتید مجرب بیان می نماید.

 
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سایت براي دانشگاه صنعتی نوشيرواني بابل محفوظ است.
Design By: Ahoora Programming Group (APG)