پنجشنبه 3 اسفند 1396 - Thursday, February 22, 2018
Nanotechnology Research Institute
 
پژوهشکده فناوری نانو

پژوهشکده فناوری نانو

با توجه به اهمیت و گسترش روز افزون فناوری نانو در زمینه های مختلف و نیاز صنایع گوناگون کشور در بهره مند شدن از این فناوری به منظور ارتقاء کیفی وکمی محصولات مربوطه، در سال 1385 آزمایشگاه تحقیقاتی نانو بیوتکنولوژی در دانشگاه صنعتی (نوشیروانی) بابل تاسیس شد. با انجام فعالیت های علمی و تحقیقاتی، این گروه تحقیقاتی در تاریخ 12/12/1387 با مجوز رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به گروه پژوهشی نانوبیوتکنولوژی تبدیل شده است.با تداوم و استمرار فعالیت های علمی ،پژوهشی و تحقیقاتی در این مرکز ، گروه پژوهشی نانوبیوتکنولوژی در سال 1389 یکبار دیگر ارتقاء پیدا کرده و به پژوهشکده فناوری نانو تبدیل شده است.

در این پژوهشکده، گروهای  نانوبیوتکنولوژی ، نانو غشاء و نانومحاسباتی وجود دارد که مجهز به آزمایشگاه های مختلفی در این زمینه می باشند. از جمله اهداف و زمینه های تحقیقاتی این پژوهشکده می توان به شناسایی پتانسیل های کاربردی مواد نانوساختار،ابزارهای نانویی و نانوسامانه ها (نانوسیستم ها) در صنایع مختلف کشور از قبیل پزشکی، دارویی، دفاعی، محیط زیست و پتروشیمی اشاره کرد.
بطور كلي مي توان فعاليت هاي علمي تحقيقاتي در حال انجام در اين مركز تحقيقات را بصورت ذيل خلاصه نمود :

1- سنتز نانولوله هاي كربني به روش هاي مختلف
2- عامل دار نمودن نانولوله هاي كربني به روش هاي مختلف
3- توليد نانوذرات مختلف به روش هاي زيستي و شيميايي
4- توليد و كاربرد نانوحسگرهاي مايع و گاز
5- خالص سازي و جداسازي نانو محصولات زيستي
6- توليد نانوذرات پليمري و نانوكامپوزيت ها
7- بارگذاري دارو بر روي نانوذرات
8- كاربرد بسترهاي جذب سيال و استخراج مايع-مايع براي نانو محصولات زيستي
9- كاربرد نانو(بيو) ذرات مختلف در مهندسي پزشكي
10- سنتز و كاربرد نانولوله هاي طبيعي در صنايع غذايي و دارويي
11- ساخت نسل جديد غشاءهاي نانوفيلتر در تصفيه آب و پساب صنعتي
12- کاربرد انواع  نانولوله های کربنی در جذب و جداسازی گازهای مختلف
13- بهبود عملکرد مجموعه الکترود غشا در پیل سوختی با استفاده از فناوری نانو
14- ساخت نانوبیوحسگرها برای استفاده پزشکی
15- سنتز غشاهای معدنی برای جداسازی گازها

اساتيد و محققين مختلفي از داخل و خارج كشور در اين پژوهشکده به فعاليت مشغول بوده و يا با آن در ارتباط مي باشند. اين پژوهشکده با دانشگاه هايي نظير لوند سوئد، بیرمنگام انگلستان، یو پی ام مالزی، تربيت مدرس، تهران، فردوسي مشهد، علوم پزشكي مازندران، دانشگاه مازندران، دانشگاه کاشان، پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيك، پژوهشگاه رويان و ديگر مراكز تحقيقاتي دانشگاهي همكاري مي نمايد. اين پژوهشکده از اساتيد و دانشجويان تحصيلات تكميلي داخل كشور كه مايلند در حوزه هاي علمي مرتبط اعلام شده و يا در ديگر حوزه هاي موجود در زمينه نانوتكنولوژي فعاليت نمايند آماده پذيرايي مي باشد. همچنين پروژه هاي تحقيقاتي مشترك بين اين مركز با مراكز ديگر دانشگاهي و تحقيقاتي داخل و خارج كشور مي تواند انجام گردد و آمادگي براي استقرار دانشجويان تحصيلات تكميلي و تبادل دانشجو بطور كامل در اين پژوهشکده وجود دارد.

 
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سایت براي دانشگاه صنعتی نوشيرواني بابل محفوظ است.
Design By: Ahoora Programming Group (APG)